Dołącz do czytelników
Brak wyników

Interesujący przypadek

Artykuł | 20 lipca 2018 | NR 5
463

Pacjent G.K., lat 74, zgłosił się z silnymi dolegliwościami lewej strony klatki piersiowej – przed tygodniem uraz bezpośredni głowy z utratą przytomności, uraz odcinka piersiowego kręgosłupa i żeber po stronie lewej – upadek w autobusie. 

POLECAMY

Diagnozowany wstępnie w ramach SOR – wykonano tomografię komputerową (TK) głowy – bez krwiaka wewnątrzczaszkowego, rentgenogram (RTG) klatki piersiowej w projekcji przednio-tylnej (ang. anterior-posterior – AP) – bez złamań żeber w opisie, RTG odcinka piersiowego – podejrzenie złamania płytki granicznej T7 i T8, ale bez sklinowacenia kręgów.

Obecnie skargi na bóle żeber po stronie prawej, nieznaczna bolesność opukowa odcinka piersiowego, objaw szczytowy minus, bez objawów ubytkowych neurologicznych.

W badaniu ultrasonograficznym (USG) złamanie żeber 8–10 po stronie prawej w linii łopatkowej – 2 z nich z przemieszczeniem o 1/3 grubości, 2 pozostałe z minimalnym przemieszczeniem, widoczny obrzęk okostnowy.

Komentarz: zdjęcia RTG są niewystarczające w ocenie pourazowej żeber, projekcja AP może uwidocznić te uszkodzenia tylko w przypa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 wydania czasopisma "Praktyczna Ortopedia i Traumatologia"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy