Choroby układu mięśniowo-szkieletowego stanowią jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności w populacji światowej. Większość z nich jest zaliczana do grupy chorób reumatologicznych. Zgodnie z definicją jest to szeroka grupa schorzeń, charakteryzująca się obecnością przewlekłych zmian zapalnych w obrębie tkanki łącznej, zajmująca się zmianami w układzie narządu ruchu o etiologii nieurazowej [1]. Objawy są bardzo różnorodne, jednak do najczęstszych i wspólnych dla większości tych chorób zalicza się dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości w stawach, mogące skutkować w skrajnych przypadkach usztywnieniem stawu. W obrazie chorób reumatologicznych obserwuje się okresy nasilenia dolegliwości związanych z chorobą, czyli tak zwane nagłe napady lub stany zaostrzenia choroby podstawowej. Najczęściej stosowana klasyfikacja chorób reumatologicznych została przedstawiona w 1983 roku przez American College of Rheumatology (ACR) i zawiera podział na 10 grup obejmujących około 300 jednostek chorobowych [2].
Głównym i wspólnym objawem chorób stawów są dolegliwości bólowe. W związku z tym farmakoterapia bólu stanowi jeden z głównych elementów. Celem dostosowania odpowiedniej terapii do etapu choroby stosuje się drabinę analgetyczną opracowaną przez WHO. W przypadku bólu zaklasyfikowanego jako pierwszy stopień (1–4 punkty na podstawie numerycznej skali bólu) zaleca się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), paracetamolu lub metamizolu. Do drugiego stopnia drabiny (4–6 punktów w numerycznej skali bólu) należą słabe opioidy, z których najczęściej stosowane są tramadol oraz nefopam. W trzecim stopniu drabiny (powyżej 6 w numerycznej skali bólu) stosuje się silne opioidy – morfinę, fentanyl, buprenorfinę, oksykodon i metadon. Na każdym etapie należy rozważyć dodanie leków z grupy koanalgetyków – działanie takie wzmaga skuteczność przeciwbólową. Szczególnie polecane połączenia leków, które istotnie zwiększają skuteczność i zmniejszają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, to: NLPZ z opioidem, paracetamol z opioidem, paracetamol z NLPZ oraz paracetamol z tramadolem [3].
Szczegółowe omówienie zasad leczenia wszystkich chorób reumatologicznych przekracza ramy tego artykułu. Zostaną tu przedstawione schematy farmakoterapii dwóch z najczęściej występujących chorób reumatologicznych – choroby zwyrodnieniowej stawów (grupa 3) oraz dny moczanowej (grupa 5).
POLECAMY
Choroba zwyrodnieniowa stawów i podstawy farmakoterapii
Zgodnie z definicją choroba zwyrodnieniowa stawów (OA) charakteryzuje się obecnością zmian w metabolizmie, strukturze i funkcjonowaniu stawu oraz tkanek w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Zmiany związane z chorobą dotyczą głównie chrząstki stawowej, ale także podchrzęstnej tkanki kostnej, błony maziowej oraz więzadeł [4]. Głównymi objawami choroby zwyrodnieniowej są ból nasilający się podczas obciążania stawu lub pojawiający się po okresie dłuższego odpoczynku oraz stopniowo postępująca dysfunkcja stawu, wynikająca z dolegliwości bólowych i jego destrukcji. Dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową często utrudniają, a czasem całkowicie uniemożliwiają pacjentowi codzienną aktywność [5].
Grupa leków, która znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu zarówno przewlekłych, jak i ostrych chorób zapalnych stawów, to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). NLPZ stosuje się w leczeniu bólu o łagodnym i umiarkowanym stopniu nasilenia. Zgodnie z literaturą stanowią one najczęściej przepisywane leki przeciwbólowe [6]. Poza działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym w grupie chorób związanych ze stanami zapalnymi w obrębie stawów kluczowe jest ich działanie przeciwzapalne [7]. Główny mechanizm działania wszystkich leków z tej grupy jest podobny, poszczególne substancje wykazują różnice w aspektach farmakologicznych, zróżnicowaną selektywność względem cyklooksygenaz oraz różne spektrum działań pozacyklooksygenazowych. Wybór odpowiedniego leku oraz dawkowanie zależą od nasilenia dolegliwości oraz czynników związanych z pacjentem, takich jak choroby współistniejące. W walce z bólem i dostosowaniem odpowiedniego leczenia wskazane jest posiłkowanie się i wdrażanie terapii według drabiny analgetycznej. Na każdym etapie należy rozważyć dodanie leków z grupy koanalgetyków – działanie takie wzmaga skuteczność przeciwbólową. Szczególnie polecane połączenia leków, które istotnie zwiększają skuteczność i istotnie zmniejszają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, to: NLPZ z opioidem, paracetamol z opioidem, paracetamol z NLPZ oraz paracetamol z tramadolem (3).
NLPZ są skuteczniejsze w zmniejszaniu dolegliwości bólowych w porównaniu do paracetamolu, należy jednak pamiętać, że wykazują także więcej działań niepożądanych [8]. Mechanizm działania leków z tej grupy polega na odwracalnym blokowaniu cyklooksygenazy, która odpowiada za przekształcenia kwasu arachidonowego do prostaglandyn i leukotrienów [9]. Cyklooksygenaza 1 (COX-1) występuje fizjologicznie i ma korzystne działanie m.in. na układ pokarmowy, regulację przepływu krwi w nerkach i regulujące działanie płytek krwi. Za działania niepożądane niesteroidowych leków przeciwzapalnych odpowiada głównie hamowanie cyklooksygenazy 1 [10]. Cyklooksygenaza 2 (COX-2) jest wydzielana w odpowiedzi na prozapalne cytokiny (m.in. interleukinę I, czynnik martwicy nowotworów alfa) oraz endotoksyny. Produkty powstające z kwasu arachidonowego w wyniku działania cyklooksygenazy przyczyniają się do pojawienia się cech stanu zapalnego, takich jak zaczerwienienie, obrzęk oraz ból. Prostaglandyny odgrywają jedną z kluczowych ról w indukcji stanu zapalnego oraz nocyceptywnym odbiorze bodźców bólowych. NLPZ wykazują zróżnicowaną selektywność względem cyklooksygenaz. Dzieli się je na: nieselektywne (działają na COX-1 i COX-2), bardziej selektywne względem COX-2 oraz wybiórcze względem COX-2.
Leki opioidowe są włączane do terapii w przypadku, gdy działanie doustnych NLPZ jest niewystarczające lub nasilenie bólu w wyniku progresji choroby uległo zwiększeniu. Tramadol często jest łączony z paracetamolem. Wykazano, że takie połączenie leków przyspiesza rozpoczęcia działania przeciwbólowego, wydłuża działanie i umożliwia stosowanie mniejszych dawek poszczególnych leków [11]. W ostatnim czasie coraz powszechniej stosowane jest połączenie tramadolu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi – np. z deksketoprofenem. Na uwagę zasługuje fakt, że takie połączenia lekowe pozwalają na hamowanie bólu na różnych poziomach. Niesteroidowy lek przeciwzapalny wykazuje obwodowe i ośrodkowe działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, opioid hamuje przewodzenie bólu na poziomie zstępującego układu przewodzenia bólu rdzenia kręgowego [12, 13].
Dna moczanowa i podstawy farmakoterapii ostrych napadów dny
W klasyfikacji ACR dna moczanowa znajduje się w piątej podgrupie jednostek chorobowych. Stanowi chorobę stawów, w której istotną etiologię stanowią komponenta zapalna oraz wytrącanie się kryształów moczanu sodu w stawach i innych strukturach. Wyróżnia się pierwotną (uwarunkowaną genetycznymi niedoborami enzymów biorących udział w metabolizmie puryn) oraz wtórną postać dny. Z danych populacyjnych ze Stanów Zjednoczonych wynika, że dna może dotyczyć nawet 8 milionów Amerykanów [14]. Największą zachorowalność obserwuje się w grupie mężczyzn po 40. roku życia. Charakterystycznym miejscem lokalizowania się objawów jest I staw śródstopno-paliczkowy, jednak objawy choroby mogą rozwinąć się w każdym ze stawów [15]. Do istotnych czynników ryzyka wystąpienia ataku dny moczanowej zalicza się między innymi: spożywanie alkoholu (szczególnie piwa), dieta bogata w puryny (np. mięso, skorupiaki) oraz żywność bogata we fruktozę. W aspekcie leczenia można wyróżnić działania niefarmakologiczne, farmakologiczne ukierunkowane na zapobieganie napadom choroby (leczenie przewlekłe) oraz farmakologiczne leczenie ostrych napadów. W postępowaniu niefarmakologicznym stosuje się zmniejszenie masy ciała, wprowadzenie diety ubogopurynowej, zwiększenie aktywności fizycznej, zmniejszenie podaży alkoholu i tytoniu oraz kontrolowanie chorób współistniejących. Przewlekłe leczenie dny polega na stosowaniu allopurinolu lub febuksostatu i ma na celu zredukowanie poziomu kwasu moczowego w osoczu krwi [14]. Najistotniejszymi lekami w ostrym napadzie dny są niesteroidowe leki przeciwzapalne (opisane dokładnie w poprzednim akapicie) oraz kolchicyna. Celem uzyskania jak najlepszych efektów leczenia NLPZ powinny zostać zastosowane w okresie 24 godzin od pojawienia się pierwszych objawów ataku dny. Zaleca się utrzymanie terapii NLPZ w maksymalnych dawkach – do jednego lub dwóch dni po ustąpieniu objawów [14, 16].
Kolchicyna stanowi skuteczną i relatywnie tanią terapię ostrych napadów dny moczanowej. W niskich dawkach jest z reguły dobrze tolerowana przez pacjentów. W dawkach terapeutycznych wykazuje działanie przeciwzapalne i antytubularne oraz wpływa na zmniejszenie wytwarzania kwasu moczowego. Kolchicyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi w okresie godziny od podania. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami dawkowanie kolchicyny w ostrym napadzie dny polega na początkowym podaniu 1 mg, a następnie 0,5 mg po upływie 1 h. W razie nieustępowania
objawów leczenie można kontynuować po okresie 12 h.
Maksymalna bezpieczna dawka w jednym cyklu terapii wynosi 6 mg. Następny cykl można rozpocząć po upływie min. 72 h. W większych dawkach i w przypadku stosowania przewlekłego kolchicyna wykazuje działanie toksyczne i obarczona jest relatywnie wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań, w związku z czym nie stosuje się jej w przewlekłym leczeniu dny moczanowej.
Podsumowanie
Choroby stawów stanowią szeroki problem we współczesnej medycynie oraz wyzwanie dla lekarza. W znacznej liczbie przypadków istotnie wpływają na pogorszenie jakości życia pacjentów. Ze względu na mnogość jednostek chorobowych diagnostyka i dostosowanie odpowiedniej terapii także mogą być problematyczne. Główne cele terapii stanowią poprawa jakości życia pacjentów oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych. W tym celu stosowane są różne rodzaje leków przeciwbólowych. W zależności od etapu choroby, nasilenia dolegliwości oraz czynników związanych z pacjentem stosuje się paracetamol, NLPZ, słabe leki opioidowe oraz różne kombinacje tych leków. Wczesne wdrożenie prawidłowego leczenia często umożliwia spowolnienie progresji zmian oraz opóźnienie destrukcji stawów.
Piśmiennictwo
- Ostanek L., Płońska-Gościniak E., Wprowadzenie do reumatologii, „Kardiologia po Dyplomie” 2012, 11(6), s. 39–40.
- Decker J.L., American Rheumatism Association nomenclature and classification of arthritis and rheumatism, „Arthritis Rheum” 1983, 26(8), s. 1029–1032.
- Macintyre P.E., Schug S.A., Scott D.A., Acute pain management: the evidence grows, „Med J Aust ” 2006, 184(3), s. 101–102.
- Loeser R.F., Goldring S.R., Scanzello C.R., Goldring M.B., Osteoarthritis: a disease of the joint as an organ, „Arthritis Rheum” 2012, 64(6), s. 1697–1707.
- Sinusas K., Osteoarthritis: diagnosis and treatment, „Am Fam Physician” 2012, 85(1), s. 49–56.
- Moore R.A., Derry S., McQuay H.J., Single dose oral meloxicam for acute postoperative pain in adults, „Cochrane Database Syst Rev” 2009, 4, CD007552.
- Ohtori S., Inoue G., Orita S., Takaso M., Eguchi Y., Ochiai N. i in., Efficacy of combination of meloxicam and pregabalin for pain in knee osteoarthritis, „Yonsei Med J” 2013, 54(5), s. 1253–1258.
- Huskisson E.C., Applying the evidence in osteoarthritis: strategies for pain management, „Clin Drug Investig” 2007, 27 Suppl 1, s. 23–29.
- FitzGerald G.A., Patrono C., The coxibs, selective inhibitors of cyclooxygenase-2, „N Engl J Med” 2001, 345(6), s. 433–442.
- J. WJWJD, Porównanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). „Medycyna po Dyplomie” 2011, 20(6(183)), s. 55–63.
- Park K.S., Choi J.J., Kim W.U., Min J.K., Park S.H., Cho C.S., The efficacy of tramadol/acetaminophen combination tablets (Ultracet(R)) as add-on and maintenance therapy in knee osteoarthritis pain inadequately controlled by nonsteroidal anti-inflammatory drug (NSAID), „Clin Rheumatol” 2012, 31(2), s. 317–323.
- Fornasari D., Allegri M., Gerboni S., Fanelli G., A „novel” association to treat pain: tramadol/dexketoprofen. The first drug of a „new pharmacological class”, „Acta Biomed” 2017, 88(1), s. 17–24.
- Varrassi G., Hanna M., Macheras G., Montero A., Montes Perez A., Meissner Wi in., Multimodal analgesia in moderate-to-severe pain: a role for a new fixed combination of dexketoprofen and tramadol, „Curr Med Res Opin” 2017, 33(6), s. 1165–1173.
- Hainer B.L., Matheson E., Wilkes R.T., Diagnosis, treatment, and prevention of gout, „Am Fam Physician” 2014, 90(12), s. 831–836.
- Gajewski R.P., Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych, Medycyna Praktyczna, Kraków 2013.
- Janssens H.J., Janssen M., van de Lisdonk E.H., van Riel P.L., van Weel C., Use of oral prednisolone or naproxen for the treatment of gout arthritis: a double-blind, randomised equivalence trial, „Lancet” 2008, 371(9627), s. 1854–1860.