Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z praktyki ortopedy

31 sierpnia 2018

NR 11 (Sierpień 2018)

Rozmowa z pełniącym obowiązki kierownika Katedry i Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji UJCM w Zakopanem - prof. dr hab. n. med. Maciejem Tęsiorowskim

277

Do najważniejszych kierunków zainteresowań naukowych profesora należy przede wszystkim ortopedia dziecięca, czyli diagnostyka i leczenie skolioz o różnej etiologii, korekcja i wydłużanie kończyn oraz stosowanie nowoczesnych rozwiązań inżynierii medycznej w ortopedii i traumatologii kręgosłupa.

Panie Profesorze, jak przedstawiają się główne kierunki Pana zainteresowań naukowych?
Kierunki moich zainteresowań naukowych obejmują przede wszystkim ortopedię dziecięcą, czyli diagnostykę i leczenie skolioz o różnej etiologii, korekcję i wydłużanie kończyn oraz stosowanie nowoczesnych rozwiązań inżynierii medycznej w ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Dzisiejsza medycyna nie istnieje bez inżynierii medycznej, a w leczeniu ortopedycznym olbrzymią rolę odgrywają wyobraźnia przestrzenna, obraz trójwymiarowy oraz zdolność przewidywania w czasie skutków przeprowadzonych zabiegów, ponieważ nasz narząd ruchu zmienia się w czasie, jest tkanką żywą, a stosowane implanty to biomateriał o stałych parametrach technicznych.

Podobno ortopedią zaczął się Pan zajmować zupełnie przypadkowo?
Niezupełnie. Moim pragnieniem była chirurgia, byłem w kole naukowym w czasie studiów, a życie wskazało mi miejsce pracy w Zakopanem. Otrzymałem od prof. Zarzyckiego propozycję pracy w tej specjalności z nakazem skończenia specjalizacji i obrony doktoratu w ciągu ośmiu lat i tak to się zaczęło, czego nie żałuję.

Leczy Pan nie tylko osoby dorosłe, lecz także dzieci. Która grupa pacjentów stanowi dla Pana większe wyzwanie w dziedzinie medycyny? 
Dzieci. Okres rozwoju narządu ruchu jest bowiem tak dynamiczny, przebiega fazami, a ci mali pacjenci są osobami garnącymi się do życia, zabawy, ruchu i współpraca z nimi oraz ich rodzicami jest swoistym wyzwaniem.

Zaczął Pan leczyć kręgosłupy prawie 40 lat temu. Jak bardzo rozwinęła się medycyna w dziedzinie ortopedii na przestrzeni lat? Co się zmieniło? 
Bardzo dużo. Znacznie zwiększyła się możliwość diagnostyki szczegółowej, zwłaszcza obrazowej kręgosłupa. Wprowadzono nowe techniki leczenia operacyjnego, bez stosowania gorsetu gipsowego, w którym pacjent chodził do roku po zabiegu. Zastosowano nowe trójpłaszczyznowe techniki operacyjne za pomocą implantów, tzw. implantów ro...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy