Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z praktyki ortopedy

3 września 2019

NR 15 (Sierpień 2019)

OPENCAST – rewolucja w dziedzinie ortopedii

199

Lata badań specjalistów w dziedzinie ortopedii i chirurgii urazowej z Korei Południowej zaowocowały stworzeniem OPENCASTU – produktu, który zmienia oblicze procesu rekonwalescencji urazów ortopedycznych. OPENCAST przeszedł pomyślnie badania klinicznie i obecnie z powodzeniem stosowany jest w krajach Europy Zachodniej, a także w Korei Południowej, Japonii, Singapurze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

OPENCAST całkowicie eliminuje problem potliwości i swędzenia kończyny, zapewniając przy tym całkowite bezpieczeństwo.
Mimo intensywnego rozwoju technologii w niektórych dziedzinach medycyny wciąż stosowane są techniki uznawane za staromodne. Jednym z produktów, który rozwijał się bardzo powoli, jest opatrunek gipsowy używany od ponad stu lat bez żadnych większych zmian. 
Podczas leczenia przy zastosowaniu opatrunku gipsowego występują takie powikłania, jak zaburzenia ukrwienia, martwica, odleżyny oraz porażenia nerwów obwodowych. W przypadku klasycznego opatrunku gipsowego, który zakrywa cały obszar objęty leczeniem, nie ma możliwość kontroli występujących skutków ubocznych. Nawet zastosowanie lekkiego gipsu syntetycznego może powodować powstawanie odparzenia ze względu na brak odpowiedniej wentylacji. Kontakt z wodą tego materiału jest niewskazany, co uniemożliwia utrzymanie prawidłowej higieny unieruchomionej kończyny.
Gipsy syntetyczne, używane obecnie w zastępstwie tradycyjnego opatrunku gipsowego, określane są mianem wodoodpornych. Tak jak w przypadku standardowego unieruchomienia, przy ich zakładaniu stosuje się bawełniany podkład podgipsowy, który w kontakcie z wodą, przy słabej wentylacji, powoduje odparzenia i nieprzyjemny zapach. W przypadku OPENCAST aplikowany jest rękaw podgipsowy, który usuwany jest po założeniu usztywnienia. Dzięki temu można bez żadnych obaw kąpać się i dbać o higienę kończyny.
W przeciwieństwie do gipsów stosowanych dotychczas, OPENCAST ma otwartą strukturę, która dzięki dużym otworom pozwala na ciągłą obserwację obszaru urazowego oraz zapewnia doskonałą wentylację. Możliwe jest indywidualne dopasowanie kształtu usztywnienia dzięki zastosowaniu tworzywa termoplastycznego. 
OPENCAST może być stosowany zarówno w przypadku złamań zamkniętych, jak i otw...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy