Autor: Agnieszka Kurbiel

Poradnia Leczenia Bólu, Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zastosowanie kurkuminy w leczeniu pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów

Wstęp: Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka milionów ludzi na całym świecie i jest najczęstszą chorobą stawów. Proces zwyrodnieniowy stawu jest nieodłącznie związany z bólem, co znacząco pogarsza jakość życia i funkcjonowanie chorego. Pomimo dostępności wielu opcji terapeutycznych leczenia bólu nie dysponujemy metodą w pełni kontrolującą dolegliwości bólowe i proces zwyrodnieniowy. W leczeniu bólu u chorych z osteoartrozą zalecana jest farmakoterapia z zastosowaniem analgetyków nieopioidowych i opioidowych, jednakże nie zawsze ich profil bezpieczeństwa jest w pełni satysfakcjonujący. Jedną z substancji aktywnych, która może być rozważana w leczeniu dolegliwości u chorych z chorobą zwyrodnieniową stawów, jest kurkumina – kurkuminoid wyekstrahowany z kłącza ostryżu długiego (Curcuma longa). Znana od tysięcy lat kurkuma jest z powodzeniem stosowana w medycynie Dalekiego Wschodu. Kurkumina w badaniach eksperymentalnych hamuje szlaki czynnika jądrowego κB (NF-κB) oraz zmiata reaktywne formy tlenu i azotu. Metaanaliza oceniająca suplementy diety stosowane w leczeniu chorych z osteoartrozą oceniła kurkuminę jako związek, który wykazuje się dużym i klinicznie istotnym efektem w zmniejszaniu bólu w krótkim okresie stosowania u ludzi. Wykazano również porównywalną skuteczność przeciwbólową kurkuminoidów do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a pacjenci otrzymujący kurkuminoidy byli znacznie mniej narażeni na wystąpienie działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego.

Czytaj więcej

Niesteroidowe leki przeciwzapalne do stosowania powierzchniowego w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów – skuteczność i bezpieczeństwo etofenamatu

Choroba zwyrodnieniowa stawów należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych, a w populacji osób starszych jest główną przyczyną niepełnosprawności. Celem leczenia jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawa funkcjonowania pacjentów. Ważne jest równoczesne stosowanie metod niefarmakologicznych i farmakologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem właściwej edukacji chorego, redukcji masy ciała oraz indywidualnie dobranych ćwiczeń. W leczeniu farmakologicznym choroby zwyrodnieniowej stawów we wszystkich wytycznych, miejscowo stosowane niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są szczególnie zalecane jako bezpieczniejsze i lepiej tolerowane od doustnych NLPZ. Wykazano, że etofenamat jako NLPZ wykazujący silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne wpisuje się w proponowaną strategię leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów.

Czytaj więcej