Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , Artykuł sponsorowany

28 maja 2020

Moving with the times: Nowa generacja innowacyjnych produktów dla zdrowia stawów

0 321

W dzisiejszym, starzejącym się społeczeństwie przemieszczanie się oznacza znacznie więcej niż ruch z punktu A do punktu B. W miarę upływu lat, zachowanie dotychczasowych możliwości poruszania się i aktywności fizycznej stają się jednymi z głównych priorytetów wpływając na ogólny stan zdrowia i samopoczucie, a także na jakość życia poszczególnych osób i ich otoczenia. Komfort poruszania się nie jest już jednak kwestią, która dotyczy wyłącznie seniorów. Konsumenci wszystkich generacji interesują się rozwiązaniami promującymi zdrowe starzenie się, a także poszukują sposobów na osiągnięcie szczytowej wydajności fizycznej w krótkim czasie.

Zdrowie stawów odgrywa zasadniczą rolę w kwestii zachowania możliwości ruchu. Z biegiem czasu chrząstka stawowa staje się podatniejsza na różnego rodzaju niekorzystne zmiany, wywołując towarzyszący ruchowi dyskomfort lub prowadząc nawet do sztywności stawu i innych chorób zwyrodnieniowych. W miarę jak całościowe podejście do promowania zdrowia i dobrego samopoczucia zyskuje coraz większą popularność, coraz szersze grono konsumentów postrzega suplementy diety jako wygodną i skuteczną metodę wspierania zdrowia stawów niezależnie od wieku. I rzeczywiście, wyniki ankiety wśród użytkowników suplementów, zleconej przez firmę Lonza i przeprowadzonej przez Natural Marketing Institute (NMI) w Niemczech, we Włoszech i we Francji, wskazują, że 24% przedstawicieli pokolenia Boomersów i 47% przedstawicieli pokolenia Millenialsów rozważa zakup produktu wspomagającego zdrowie stawów [1].

Podczas gdy popyt na suplementy wspomagające zdrowie stawów z roku na rok rośnie, wartość tej kategorii pozostaje stosunkowo niezmienna przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu (CAGR) na poziomie 3,4%. Największym rynkiem dla produktów wspierających zdrowie stawów w Europie jest Wielka Brytania, natomiast w 2017 r. globalny rynek takich suplementów został wyceniony na 2,9 miliarda USD — stanowi to 5,2% ogólnej sprzedaży suplementów diety [2] Powolny rozwój tej kategorii można przypisać brakowi rzeczywistego zróżnicowania nowych produktów wprowadzanych na rynek, w szczególności w przypadku marek przeznaczonych dla seniorów. Taka sytuacja stwarza producentom suplementów okazję do realizacji zapotrzebowania rynku na innowacyjne produkty wspierające zdrowie stawów. Przykładem takiego obszaru o dużym potencjale jest przestrzeń produktów żywnościowych dla ludzi aktywnych. Sport może wiązać się z nadmiernym obciążeniem stawów, co może skutkować uszkodzeniem chrząstki stawowej. Uwzględniając rosnącą popularność wysoce intensywnych programów treningowych, rozwiązania w zakresie zdrowia stawów zyskują coraz większe znaczenie dla osób o określonym profilu demograficznym.

POLECAMY

Z punktu widzenia producentów suplementów, którzy chcą wprowadzać na rynek nowe produkty, kluczowe znaczenie ma wybór właściwego składnika lub połączenia składników w danym preparacie. W badaniu Lonza / NMI stwierdzono, że pomimo niuansów różniących poszczególne grupy wiekowe i regiony, bezpieczeństwo i jakość mają nadrzędne znaczenie dla ankietowanych konsumentów [3]. Nie jest zaskoczeniem, że przy dużej ilości dostępnych opcji kupujący oczekują od nabywanych produktów optymalnych rezultatów. Dlatego też ważne jest, by producenci sięgali po składniki, których skuteczność została potwierdzona w licznych badaniach klinicznych. Najlepszym przykładem takiego składnika jest niezdenaturowany kolagen typu II firmy Lonza, UC-II®, który podczas badań klinicznych potwierdził skuteczne wsparcie elastyczności i mobilności stawów już przy dawce 40 mg raz na dobę, pozwalając konsumentom dłużej cieszyć się aktywnością i komfortem ruchu.

Jak działa niezdenaturowany kolagen typu II, UC-II®

Opracowany przez firmę Lonza składnik UC-II® charakteryzuje się wyjątkowym działaniem — wykazano, że inicjuje on komórkowe szlaki sygnałowe wykorzystujące naturalne mechanizmy naprawcze organizmu w obrębie stawów, odgrywając tym samym istotną rolę we wspieraniu odbudowy chrząstki.

Na czym dokładnie polega mechanizm wsparcia mobilności stawów kolanowych przez niezdenaturowany kolagen typu II, UC-II®? Hipoteza zakłada, że przyjmowany doustnie kolagen typu II dociera w postaci nieprzetworzonej do grudek limfatycznych skupionych w pewnych obszarach jelita cienkiego. Określane są one jako kępki Peyera i stanowią część tkanki limfatycznej w obrębie przewodu pokarmowego. Badania sugerują, że kontakt niezdenaturowanego kolagenu typu II, UC-II® z kępkami Peyera uruchamia jego interakcję z układem immunologicznym. Oddziałuje on na specjalną grupę komórek, które nazywane są limfocytami T regulatorowymi. W efekcie wytwarzane są molekuły regulatorowe, które zostają następnie przetransportowane do wnętrza stawu. Po osiągnięciu punktu docelowego owe białka regulatorowe (zwane cytokinami) pobudzają znajdujące się we wnętrzu stawu kolanowego chondrocyty do produkcji większej ilości kolagenu typu II i innych elementów składowych, które tworzą macierz strukturalną stawu kolanowego.

Korzyści ze stosowania opracowanego przez firmę Lonza składnika UC-II® we wspieraniu zdrowia stawów zostały potwierdzone w licznych badaniach naukowych. W randomizowanym badaniu prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby z kontrolą placebo udowodniono na przykład, że codzienna dawka 40 mg UC-II® może wspierać komfort stawów u zdrowych, aktywnych uczestników, niezależnie od grupy wiekowej. Wykazano również, że niezdenaturowany k...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 4 wydania czasopisma "Praktyczna Ortopedia i Traumatologia"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy