Dołącz do czytelników
Brak wyników

Informacja prasowa

31 sierpnia 2021

NR 23 (Sierpień 2021)

Nowatorski zabieg protezowania dla pacjentów po amputacjach w Szpitalu na Klinach w Krakowie

0 207

W krakowskim Szpitalu na Klinach dr Horst Aschoff wykonał pierwsze w Polsce zabiegi osseointegracji u pacjentów będących po amputacji kończyn. Osseontegracja to nowoczesna metoda protezowania, polegająca na śródkostnym wszczepieniu implantu (endoprotezy), który następnie mocuje się bezpośrednio do zewnętrznych elementów protezy (egzoprotezy). W praktyce oznacza to bezpośrednie strukturalne i funkcjonalne połączenie między żywą kością a powierzchnią implantu, które zapewnia stabilne mocowanie między przebudowanymi biologicznymi tkankami a implantem tytanowym.

POLECAMY

Osseointegracja szansą na nową jakość życia dla pacjentów po amputacjach 

Amputacja kończyny to zdarzenie wpływające radykalnie na jakość życia, mobilność i udział w codziennych czynnościach. 
Jak podkreśla dr Horst Aschoff, jeden z nielicznych na świecie specjalistów, którzy zajmują się tematem osseointegracji od ponad 15 lat:  – Osseointegracja to aktualnie największa ewolucja w operacyjnym zaopatrywaniu pacjentów po amputacjach, która stanowi nowoczesną alternatywę dla konwencjonalnej protezy z lejem, umożliwiającą pacjentom po amputacji nowy poziom kontroli ruchów i funkcjonalności, a co za tym idzie, lepsze chodzenie, poruszanie się po nierównym terenie oraz przekazywanie bodźców z podłoża w sposób zbliżony do naturalnego, których nie można doświadczyć w konwencjonalnych protezach lejowych.
Dotychczas pacjenci, aby wykonać tę procedurę, zmuszeni byli do wyjazdu za granicę – głównie do Niemiec, Holandii czy Szwecji. – W prowadzonych w Szpitalu na Klinach terapiach właśnie jakość życia pacjentów po zabiegach jest jedną z kluczowych wartości. – Ze wzruszeniem wsłuchujemy się 
w opisy doświadczeń pacjentów, którzy przeszli zabiegi osseointegracji i nie kryją swojej radości i satysfakcji, opowiadają, jak chodzą po górach, uprawiają sport. Odzyskali czucie podłoża, nie cierpią z powodu bólu i ograniczeń – mówi Joanna Szyman, prezes Grupy Neo Hospital.

Dla kogo zabiegi osseointegracji? 

Metoda osseointegracji rekomendowana jest pacjentom po amputacji kończyn dolnych i górnych, szczególnie osobom aktywnym oraz tym, które chcą wrócić do pracy, która wiąże się z wykonywaniem aktywności fizycznej. Przyczyny amputacji są różne: wady wrodzone, istniejące choroby (miażdżyca) lub traumy, takie
jak wypadki komunikacyjne czy wypadki przy pracy (zmiażdżenia, wyrwania, porażenia prądem elektrycznym itp.). – Niestety, zabiegów osseointegracji nie można przeprowadzić u pacjentów z zaawansowaną
cukrzycą, po amputacjach związanych ze słabym krążeniem krwi, np. w wyniku miażdżycy, oraz u tych, u których występują choroby naczyniowe operowanej kończyny – dodaje dr Horst Aschoff. 

Jakie są korzyści z zastosowania osseointegracji? 

Chociaż protezy z osseointegracją są stosunkowo nowe w porównaniu z innymi systemami protetycznymi, szybko zyskały one globalną akceptację i popularność wśród protetyków i ortopedów ze względu na wiele unikalnych zalet, w tym w szczególności ich mobilność, wytrzymałość i łatwość użycia. Jak podkreśla Mariusz Grela, prezes Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych, będących dystrybutorem protez do osseointegracji: – Wszyscy pacjenci po zabiegach osseointegracji opisują życie z nową endo-egzoprotezą jako rewolucyjną zmianę, która wpływa na jego jakość. Dla przykładu, jeden z pacjentów z nową protezą porównał ją do sytuacji, w której zdjąłby zbyt ciasny but i po kilkunastu godzinach jego noszenia mógł chodzić bosą stopą z niesamowitą ulgą, lekkością i płynnością oraz możliwością czucia podłoża, jak przed amputacją. 
Mówiąc o korzyściach płynących z zastosowania osseointegracji, najczęściej wymienia się lepszą kontrolę nad protezą i jej stabilność, naturalny ruch stawu biodrowego, który wpływa na płynny i bezpieczny chód, oraz poprawę propriocepcji, tj. czucia głębokiego (wibracje dotykowe implantu, np. przy uderzeniu o ziemię podczas chodzenia, mogą być przenoszone na naturalną kość pacjenta, co pomaga im płynniej chodzić i bardziej efektywnie przenosić całą siłę kikuta na protezę). Zastosowanie osseointegracji pozwala również uniknąć typowych dla protez lejowych problemów, takich jak dolegliwości skórne, konflikt tkanek miękkich z lejem, ból lub brak stabilności podczas noszenia protezy, co ostatecznie często prowadzi do trudności w rehabilitacji pacjentów i złych wyników funkcjonalnych. 
 – Osseointegracja to dla pacjentów ogromna zmiana funkcjonalna w codziennych czynnościach, ponieważ endo-egzoproteza pozwala na całkowitą swobodę ruchów we wszystkich kierunkach, pokonywanie dłuższych dystansów oraz daje możliwość założenia oraz ściągnięcia protezy w pozycji siedzącej w kilka sekund – dodaje Mariusz Grela. 

***

O NEO Hospital
Nowoczesny szpital XXI wieku to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy NEO Hospital Szpital na Klinach łączy najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym sprzętem, budując jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. 
Szpital na Klinach powstał z przekonania, że troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Placówka wyznacza dziś standardy prywatnej opieki szpitalnej, spełniając oczekiwania swoich pacjentów na każdym etapie kontaktu z placówką i jej całym zespołem. Szpital tworzy blisko 200-osobowy zespół specjalistów i lekarzy, którzy stosują najlepsze kliniczne praktyki na bazie bogatych doświadczeń zdobytych w polskich i zagranicznych ośrodkach. Oferuje kompleksową opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym, m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii plastycznej. Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl.

Przypisy