Dołącz do czytelników
Brak wyników

Informacja prasowa , OTWARTY DOSTĘP

1 czerwca 2022

NR 26 (Maj 2022)

NEO Hospital wdraża RSQ Motion – przyszłość mierzenia ruchu

0 519

Ze wsparciem zaawansowanych technologii, w tym robotów chirurgicznych, rozwiązań z obszaru AI (sztucznej inteligencji) oraz AR (rozszerzonej rzeczywistości) w NEO Hospital wykonywanych jest 98% zabiegów. Najnowszy projekt w obszarze diagnostyki ortopedycznej, biomechaniki i motoryki ludzkiego ciała jest realizowany we współpracy z polską firmą technologiczną RSQ Technologies. W projekcie wykorzystany zostanie system RSQ Motion. Rozwiązanie to implikuje wiele ważnych pytań: Jaki jest zakres ruchów pacjenta? Jak dokładnie czuje on ruch swojego ciała? Jak uzyskać obiektywną informację o postępach w terapii i rehabilitacji po zabiegu?

RSQ Motion czuje ruch ciała pacjenta 

RSQ Motion to mobilny, wieloczujnikowy system służący do pomiarów zakresu ruchów uzyskanych na podstawie danych z żyroskopu, akcelerometru i magnetometru. Ruchy ciała odwzorowywane są cyfrowo za pomocą awatara ludzkiej postaci. System komunikuje się bezprzewodowo, tworząc przenośny zestaw full body motion capture, który pozwala na pomiar, diagnostykę, analizę i monitorowanie parametrów ruchu pacjentów po złamaniach kości, z zespołami przeciążeniowymi, ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, po urazach mięśniowych, stawowych kończyn, kręgosłupa, a także pacjentów będących w trakcie leczenia pooperacyjnego i rehabilitacji oraz osób uprawiających sport. System zapewnia poszerzenie informacji diagnostycznej i eliminuje zastosowanie kilku urządzeń medycznych, stanowiąc mniejsze, bardziej ergonomiczne i wszechstronne urządzenie. Jest certyfikowanym wyrobem medycznym oznaczonym symbolem CE. 
– RSQ Technologies zajmuje się tworzeniem świata, w którym technologia pomaga ludziom żyć szczęśliwie, świadomie i w dobrym zdrowiu. Wykorzystujemy najnowsze naukowe odkrycia, niepowtarzalny sposób projektowania i nowoczesne sposoby wytwarzania produktów technologicznych na potrzeby opieki zdrowotnej. Wspieramy fizjoterapeutów, lekarzy i placówki medyczne w ich codziennej pracy. Niezwykle cieszymy się, że udało nam się nawiązać współpracę z NEO Hospital, który wyznaje rodzime wartości i dzięki otwartej kulturze organizacyjnej tworzy przyjazne warunki rozwoju dla twórców nowych technologii – mówi
Bartłomiej Lubiatowski
prezes zarządu RSQ Technologies sp. z o.o. 
 

R e k l a m a


Miarodajna ocena postępu w dochodzeniu do zdrowia 

RSQ Motion pozwala na obiektywizację badania parametrów ruchu, takich jak zakresy czy prędkości kątowe. Ponadto daje możliwość wykonania nagrania całego ciała poprzez tzw. full body motion capture, znane dotychczas głównie z kinematografii czy rynku gier komputerowych i drogich systemów opartych o kamery. Czujniki RSQ Motion pracują w oparciu o algorytmy uczenia maszynowego i podają precyzyjne pomiary z dokładnością do 0,3˚ dorównując dokładnością systemom optometrycznym. Za sprawą czujników koszt systemu badania ruchu staje się znacznie niższy i daje możliwość analizy ruchu poza gabinetem. Czujniki można także spakować do plecaka i nie wymagają wykorzystania stałego pomieszczenia.
– W NEO Hospital wykonujemy wiele zaawansowanych zabiegów z zakresu ortopedii, w tym zabiegi osseointegracji. Pracujemy w oparciu o model opieki opartej na wartości dla pacjenta, dlatego pomiar wyniku klinicznego oraz obiektywna informacja o rezultacie procesu terapeutycznego są dla nas niezwykle cenne. System dostarcza kompleksowych informacji na temat stanu pacjentów zarówno w trakcie rehabilitacji i leczenia pooperacyjnego, jak i po zakończeniu terapii – na przykład podczas badania kontrolnego. Ocena postępu w dochodzeniu do zdrowia jest bardziej miarodajna dzięki systemowi RSQ Motion – mówi Joanna Szymanprezeska Grupy NEO Hospital.
Innowacyjność systemu RSQ Motion polega na tym, że pozwala on na stworzenie szczegółowych badań. Wszystkie dane są bezprzewodowo przesyłane do aplikacji, w której na żywo widać pomiary i ruch człowieka. Dodatkową zaletą systemu jest jego mobilność. Wystarczy mały plecak, aby spakować całe urządzenie i dokonywać pomiarów w dowolnym miejscu. RSQ Motion kompleksowo wywiera dobroczynny wpływ na pacjentów w trakcie rehabilitacji. Proces osiągania pełnej sprawności staje się bardziej zrozumiały zarówno dla fizjoterapeutów, jak i ich podopiecznych. 
 


Rozwiązania szyte na miarę 

NEO Hospital chce wykorzystać rozwiązanie RSQ Motion do oceny postępu w zakresie mobilności protetycznej oraz poprawy funkcjonalności po zabiegach z zakresu osseointegracji. Osseointegracja to nowoczesna metoda protezowania polegająca na śródkostnym wszczepieniu implantu (endoprotezy), który następnie mocuje się bezpośrednio do zewnętrznych elementów protezy (egzoprotezy). W praktyce oznacza to bezpośrednie strukturalne i funkcjonalne połączenie między żywą kością a powierzchnią implantu, które zapewnia stabilne mocowanie między przebudowanymi biologicznymi tkankami a implantem tytanowym bez inicjowania mechanizmów odrzucania.
Osseointegracja to aktualnie największa ewolucja w operacyjnym zaopatrywaniu pacjentów po amputacjach, która stanowi nowoczesną alternatywę dla konwencjonalnej protezy z lejem, umożliwiająca pacjentom po amputacji nowy poziom kontroli ruchów i funkcjonalności, a co za tym idzie lepsze chodzenie, poruszanie się po nierównym terenie oraz przekazywanie bodźców z podłoża w sposób zbliżony do naturalnego, których nie można doświadczyć w konwencjonalnych protezach lejowych. 
Jak podkreśla dr Łukasz Kawik – lekarz prowadzący, specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii: – Ufamy, że rozwiązanie RSQ Motion pozwoli nam na rzetelną, opartą na obiektywnych pomiarach ocenę motoryki pacjenta po zabiegach osseointegracji, w porównaniu ze stanem po zaopatrzeniu protezą lejową. Uzyskane informacje, modele graficzne oraz cyfrowe posłużą pacjentowi jako dodatkowe narzędzie w procesie rehabilitacji, a także wsparcie w zakresie wyrównywania deficytów ruchowych. Protetykom rozwiązanie to może posłużyć do ulepszenia protez zewnętrznych, a nam lekarzom umożliwi zdobycie nowej wiedzy, którą w przyszłości będzie można wykorzystać, aby poprawić jakość życia pacjenta.
 

O NEO Hospital
Nowoczesny szpital XXI wieku to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy NEO HOSPITAL Szpital na Klinach łączy najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym sprzętem, budując jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. 
Szpital na Klinach powstał z przekonania, że troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Wyznacza dziś standardy prywatnej opieki szpitalnej, spełniając oczekiwania swoich Pacjentów na każdym etapie kontaktu z placówką i jej całym zespołem. Szpital tworzy blisko 200-osobowy zespół specjalistów i lekarzy, którzy stosują najlepsze kliniczne praktyki, na bazie bogatych doświadczeń zdobytych w polskich i zagranicznych ośrodkach. Oferuje kompleksową opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym, m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii plastycznej. Działalność szpitala i wysoka jakość świadczonych usług zyskały potwierdzenie międzynarodowych organizacji, takich jak International Bariatric Club – Oxford University, czy International Hospital Federation. 
Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl

 

O RSQ Technologies
RSQ Technologies powstało w 2016 roku z miłości do nowoczesnych technologii, zdrowia, prywatności i bezpieczeństwa. Zmierzamy do kompletnej przebudowy tego, co rozumiemy jako interakcję z danymi dotyczącymi zdrowia. Tworzymy rozwiązania dla opieki zdrowotnej, których celem jest uzdrowienie oprogramowania, z którym się leczy. Nowe technologie zmieniają medycynę fundamentalnie i na globalną skalę. Dlatego w RSQ tworzone są nie tylko interesujące narzędzia ułatwiające pracę medyków i podnoszące jakość diagnostyki, czy usprawniające placówki medyczne, ale również algorytmy sztucznej inteligencji do analizy obrazowania medycznego oraz technika wyświetlania hologramów w rozszerzonej rzeczywistości z danymi medycznymi. Tworzymy RSQ Health System – zintegrowany ekosystem produktów dla opieki zdrowotnej. W jego skład wchodzą aplikacje: RSQ Physio, RSQ Doctor, RSQ Clinic. Ponadto sam RSQ Health System jest zintegrowany z RSQ Motion, RSQ HOLO, RSQ AI, a niebawem również RSQ Health (aplikacją dla pacjentów).

Przypisy