Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuł sponsorowany

1 czerwca 2021

NR 22 (Maj 2021)

Dokumentacja prosta jak Spotify

0 143

Jak spędzić więcej czasu z pacjentem, a mniej z dokumentacją? Czemu jej wypełnianie tyle trwa? Czy e-receptę da się wystawić w 15 sekund? To pytania, które zadają sobie medycy właściwie wszystkich specjalizacji. I to właśnie z myślą o ich najważniejszych potrzebach powstała aplikacja RSQ Doctor.

Jak Spotify

System powstał z doświadczeń założyciela RSQ – syna lekarzy. Bartłomiej Lubiatowski mówi o sobie, że popsuł kilkupokoleniową tradycję lekarską, idąc na informatykę, co wówczas spotkało się z absmakiem. Oglądając na co dzień z jakimi systemami pracuje rodzina, jasne stało się, że jest obszar świata, który trzeba naprawić. Idea prosta. Zamiast topornego narzędzia do dokumentacji medycznej przypominającego swoją formą Excela dla lekarzy, zrobić realnie przydatne narzędzie, z którego dumne mogłyby być najlepsze marki świata.

POLECAMY

Gwoli wyjaśnienia, Spotify to serwis oferujący dostęp do muzyki i podcastów. Co z nim wspólnego może mieć aplikacja do prowadzenia dokumentacji medycznej? Okazuje się, że może. Zaletą Spotify jest możliwość odtwarzania tych samych utworów na różnych urządzeniach elektronicznych. Jeśli utworzymy własną listę przebojów na laptopie, to będziemy mogli ją odtwarzać równiez na telefonie, na przykład podczas porannego joggingu. Co więcej – z telefonu muzykę można włączać zdalnie na innych urządzeniach ze Spotify. Tak właśnie działa RSQ Doctor. Wszystko, co zostanie uzupełnione w dokumentacji medycznej na komputerze, automatycznie pojawia się również na urządzeniach mobilnych i odwrotnie. W trakcie wizyty pacjent przynosi ze sobą na przykład zdjęcie RTG. Za pomocą telefonu możemy zrobić zdjęcie tego zdjęcia RTG i za pomocą aplikacji umieścić je w dokumentacji medycznej pacjenta, spełniając przy tym regulaminy RODO. Oczywiście dokumentowanie można potem kontynuować na komputerze lub tablecie. 

Co więcej, części dokumentacji w ogóle nie trzeba pisać. Można wykorzystać narzędzie do precyzyjnego rozpoznawania mowy zastosowane w aplikacji mobilnej RSQ Doctor. W odpowiedniej rubryce wystarczy nacisnąć przycisk mikrofonu i podyktować tekst, który natychmiast trafi w wybrane przez nas pole. Wypełnianie dokumentacji medycznej w ten sposób skraca czas, który lekarze poświęcają na tę czynność.

Od lekarzy dla lekarzy

RSQ Doctor to intuicyjny i łatwy w obsłudze program do prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Powstał we współpracy z lekarzami i zapewnia kompleksową obsługę zarówno małych gabinetów, jak i całych podmiotów leczniczych.

System jest w pełni wdrożony, m.in. w Rehasport Clinic z Grupy Medicover, gdzie możliwość dodania wielu placówek w ramach jednego podmiotu oraz współdzielenia bazy pacjentów ze wszystkimi pracownikami placówki ułatwiają codzienną pracę medyków.

Wystarczy tylko ściągnąć aplikację z AppStore lub Google Play. Jej pobranie nie generuje dodatkowych kosztów, a dzięki temu dostęp do danych o swoich pacjentach lekarze zawsze mają pod ręką.

Bezpiecznie i w zgodzie z prawem

System RSQ Doctor spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa w zakresie przechowywania dokumentacji medycznej. Spełnianie wymagań RODO dla czołowych europejskich dostawców usług zdrowotnych uczyniło z twórców weteranów bezpieczeństwa. Dlatego dane wrażliwe pacjentów przechowywane są w data center firmy Beyond.pl – lidera przetwarzania danych. Jej obiekt – Data Center2 – to jedyna lokalizacja w Unii Europejskiej spełniająca najwyższy standard bezpieczeństwa Rated-4ANSI/TIA-942. Co więcej, samo RSQ Technologies otrzymało certyfikat ISO z zakresu Zarządzania Jakością dla produkcji wyrobów medycznych.Jednocześnie aplikacja jest nieustannie aktualizowana pod kątem zmieniających się norm i wytycznych prawnych. Wszystko po to, aby lekarze mogli skupić się przede wszystkim na leczeniu i nie musieli martwić się aspektami prawnymi prowadzonej przez nich dokumentacji medycznej. RSQ Doctor jest oczywiście zintegrowany z Elektroniczną

Platformą Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, bardziej rozpoznawaną pod nazwą P1. Dzięki temu w aplikacji można wystawiać e-recepty i obsługiwać e-skierowania.

Nieustanne wsparcie opiekunów

Podczas codziennej pracy lekarzy odpowiedź na ich wyzwania musi być błyskawiczna, by mogli jak najsprawniej leczyć i skupić się na pacjentach. Dlatego każdy użytkownik RSQ Doctor automatycznie zyskuje dostęp do najsympatyczniejszych na świecie opiekunów klienta. To swego rodzaju „Anioł Stróż” każdego lekarza, który w mgnieniu oka oraz z uśmiechem na ustach rozwieje wszelkie wątpliwości.

Idealny dla ortopedów

RSQ Doctor to druga aplikacja na rynku stworzona przez RSQ Technologies. Wcześniej światło dzienne ujrzał RSQ Physio, czyli program do prowadzenia dokumentacji medycznej dla fizjoterapeutów. Oba systemy są ze sobą zintegrowane, co świetnie sprawdza się w gabinetach zatrudniających jednocześnie ortopedów i fizjoterapeutów, a to bardzo częsty model pracy podmiotów leczniczych.

Ponadto komplementarnie do RSQ Doctor, RSQ oferuje wdrożenia systemu archiwizacji obrazu i komunikacji, czyli tzw. PACS. To technologia przetwarzania obrazów medycznych, która zapewnia ekonomiczny sposób składowania oraz wygodny dostęp do obrazów z różnych źródeł. Elektroniczne obrazy medyczne RTG, TK, MR czy USG i raporty są przesyłane cyfrowo poprzez PACS, co eliminuje potrzebę ich ręcznego archiwizowania.

Rozwój RSQ Technologies jest niezwykle dynamiczny. Do końca roku ukaże się pierwsza wersja systemu szpitalnego w pełni zintegrowanego z RSQ Doctor, dzięki któremu w sali operacyjnej lekarze ujrzą hologramy danych medycznych, takich jak np. obrazowanie medyczne. Obecnie pilotaże systemu odbywają się w Rehasport Clinic, gdzie system RSQ Holographic uzyskuje jednoznacznie pozytywny odzew.

Trzy miesiące okresu próbnego

Koszt aplikacji RSQ Doctor będzie wynosił 59 zł netto miesięcznie za jednego użytkownika. Będzie? Co to właściwie oznacza? To, że każdy lekarz, który zdecyduje się założyć konto, otrzyma najpierw trzymiesięczny darmowy okres próbny. W trakcie jego trwania empirycznie będzie mógł się przekonać, czy dokonał właściwego wyboru. 59 zł netto to jedyna opłata, jaką będzie ponosił użytkownik po zakończeniu okresu próbnego. W RSQ Doctor nie ma dodatkowych kosztów, np. za SMS-y do pacjentów przypominające o wizytach. Te są nielimitowane i bezpłatne. 

Przypisy