Autor: Małgorzata Wisłowska

prof. dr hab. n. med. Klinika i Poliklinika Reumatologii Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji ul. Spartańska 1, Warszawa

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Leczenie bólów kręgosłupa

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa jest przewlekłą artropatią zwyrodnieniową kręgosłupa, która wiąże się z bólem, niepełnosprawnością, pogorszeniem jakości życia związanej ze zdrowiem. Dotychczasowe metody leczenia choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa polegają głównie na stosowaniu zabiegów rehabilitacyjnych, zaopatrzenia ortopedycznego, leków przeciwbólowych, niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stwierdzono, że terapia ciepłem o umiarkowanej temperaturze stosowana przez 8 godzin bezpośrednio na skórę jest skuteczna w leczeniu ostrego bólu mięśniowego krzyża. Wśród środków zmniejszających ból wysoką pozycję zajmują kompresy termiczne o umiarkowanej temperaturze, ponieważ w przeciwieństwie do szeroko stosowanych NLPZ nie wykazują działań niepożądanych, zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego.

Czytaj więcej

Znaczenie siarczanu chondroityny w objawowym leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA) jest przewlekłą artropatią zwyrodnieniową, która wiąże się z bólem, niepełnosprawnością i pogorszeniem jakości życia związanej ze zdrowiem. OA najczęściej dotyczy stawów kolanowych, biodrowych, rąk i kręgosłupa. Siarczan chondroityny (CS) redukuje ból i poprawia funkcję u chorych z OA. CS jest bezpiecznym i skutecznym leczeniem OA i prawie nie wykazuje efektów ubocznych. Wśród leków zmniejszających ból zajmuje wysoką pozycję, ponieważ w przeciwieństwie do szeroko stosowanych niesterydowych leków przeciwzapalnych (NSLPZ) nie wykazuje działań niepożądanych, zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego, co powoduje zmniejszenie przyjmowania NSLPZ i ich efekty uboczne. U osób starszych, ze względu na ryzyko występowania oprócz OA również innych chorób współistniejących, bardzo istotne są przy wyborze leczenia bezpieczeństwo terapii oraz brak ryzyka ewentualnych interakcji lekowych. Należy również podkreślić, że znaczenie ma jakość wysoko oczyszczonego siarczanu chondroityny (hpCS) jako warunek bezpiecznych i skutecznych preparatów. EULAR i ESCEO rekomendują hpCS do leczenia objawowego choroby zwyrodnieniowej.

Czytaj więcej